Druhá etapa archeologického výskumu trojlodia kostola bola realizovaná v mesiacoch júl-september 2018, (prvá etapa: viď:www.farnostokolicne.sk/clanok/archeologicky-vyskum-trojlodia-kostola-sv-petra-z-alkantary-0)
Samotný výskum bol zameraný na celoplošné odkrytie a jednotlivých historických vrstiev podláh trojlodia a ich preskúmanie. Vďaka tomuto postupu sme mohli odkrytiť a zdokumentovať viacero nehnuteľných archeologických nálezov:
Fragmenty primárnej nášľapnej podlahy - tehlová dlažba
Fragmenty prvej sekundárnej nášľapnej podlahy - pieskovcová dlažba
Celopolosné odkrytie neogotickej dlažby - keramická dlažba
Barokové kamenné schody pred bočnými oltármi sv. Jána Nepomúckeho a sv. Antona Paduánskeho (boli prekryté podlahou z r. 1904)
Dve tehlové hrobky pred víťazným oblúkom svätyne
Rozšírené pätky gotických stĺpov
Niletela prahu vstupného portálu aj s fragmentom kamenného stupňa
Medzi hnuteľné archeologické nálezy patrí odkrytie viacerých hrobových miest - v tomto prípade zväčšia detských.
Všetky spomenuté archeologické nálezy boli z rámci výskumu geodeticky zamerané a niektoré z nich budú natrvalo odprezentované - pätky gotických stĺpov, niveleta prahu vstupného portálu, rekonštrukcia stupňoch pred bočnými oltármi či samotná primárna niveleta podláh trojlodia kostola.
Celoplošný archeologický výskum svätyne a trojlodia kostola nám v mnohých oblastiach samotnej architektúry a jej histórie výrazným spôsobom pomohol správnym spôsobom pochopiť jednotlivé súvislosti a tým aj správnym spôsobom navrhnúť obnovu tejto výnimočnej sakrálnej stavby!
Tento projekt finančné podporilo Mesto Liptovský Mikuláš