Benedikt XVI. sa dnes dožíva 86 rokov

Marktl am Inn

 Ako je známe, emeritný pápež Benedikt XVI. sa narodil v strede Bavorska, v mestečku Marktl am Inn 16. apríla 1927. Dnes sa teda dožíva 86 rokov. Tento deň, ako spomína Joseph Ratzinger vo svojej autobiografii publikovanej v 90. rokoch, bola Biela sobota a dodáva:„Bol som pokrstený v deň narodenia, vodou posvätenou v tento deň Paschy.” Pre emeritného pápeža to vždy bolo „významným signálom“. Pripomeňme si, ako pápež Benedikt XVI. spomínal na svoje detstvo počas Svetového stretnutia rodín v Miláne, v júni minulého roku. Najdôležitejším momentom pre ich rodinu bola nedeľa. Už v sobotu im otec čítaval nedeľné čítania a v tejto radostnej a duchovnej atmosfére prežívala celá rodina deň Pánov.„Deň potom sme išli do kostola. Ja som doma v blízkosti Salzburgu, teda mali sme veľa hudby – Mozarta, Schuberta, Haydna – keď sa začalo Kyrie, bolo to akoby sa otvorilo nebo. Potom bol doma dôležitý, samozrejme, spoločný obed.”


Pápež Benedikt zdôrazňoval vzájomnú lásku, ktorú prežívali v rodine. Lásku silnú, ktorá dáva radosť aj z jednoduchých vecí, a tak bolo možné podržať sa aj v ťažších chvíľach:

„Toto sa mi zdá veľmi dôležité, aby nám aj malé veci prinášali radosť. Takto v tomto prostredí dôveryradosti a láskysme boli šťastní. Myslím si, že v nebi by to malo byť podobne ako to bolo v rokoch mojej mladosti. V tomto zmysle dúfamže idem domov kráčajúc smerom k druhej strane sveta.“ -jk-(Záber z minuloročných osláv narodením Benedikta XVI. pre jeho rodným domom v Marktl am Inn)
Text zverejnený na internetovej stránke 
http://sk.radiovaticana.va