Vatikán je šokovaný zákazom krucifixov v triedach

crucifix

 Ako šokujúce, nesprávne a krátkozraké odsúdil dnes Vatikán rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), že talianske školy majú odstrániť zo stien svojich učební krucifixy.

 

"Rozhodnutie Európskeho súdu sme vo Vatikáne prijali v šoku a so smútkom," uviedol hovorca Vatikánu, otec Federico Lombardi.

"Je nesprávne a krátkozraké snažiť sa vylúčiť (kríž) zo sveta vzdelávania," povedal, čím prispel k rozruchu, ktorý verdikt ESĽP vyvolal v rímskokatolíckom Taliansku.

ESĽP so sídlom vo Francúzsku dnes rozhodol, že zavesenie kresťanského kríža v školskej učebni obmedzuje právo rodičov i právo študentov neveriť v Boha. Stalo sa tak v reakcii na sťažnosť talianskeho občana fínskeho pôvodu, ktorého deti navštevujú štátnu školu na severe Talianska.

Súd v rozhodnutí uviedol, že prítomnosť krucifixu môže rušiť neveriacich a študentov, ktorí vyznávajú iné ako kresťanské náboženstvo.

Talianska vláda oznámila, že proti rozhodnutiu ESĽP sa odvolá. Dnešný verdikt by mohol mať ďalekosiahle dopady na dialóg medzi náboženstvami v Európe.

Informovala agentúra Reuters.