http://www.farnostokolicne.sk

Vo Vatikáne predstavili posledný diel trilógie Ježiš Nazaretský

Ježiš Nazaretský III.

 Vatikán 20. novembra (RV CZ/RV SK) - Vo Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes predstavili poslednú tretiu časť trilógie Josepha Ratzingera - Benedikta XVI. Ježiš Nazaretský. Nesie názov Ježišovo detstvo a vyjde v stredu v deviatich jazykoch (talianskom, brazílskom, chorvátskom, francúzskom, anglickom, portugalskom, španielskom, poľskom a nemeckom) a celkom v 50 krajinách. Celkový náklad tohto prvého vydania je viac ako milión výtlačkov. V ďalších mesiacoch bude kniha preložená do ďalších 20 jazykoch a publikovaná v 72 krajinách vrátane Slovenska. Slovenské vydanie pripravuje vydavateľstvo Dobrá kniha a vyjde v prvých mesiacoch budúceho roku. Tretí diel trilógie má v talianskom vydaní 176 strán a je rozdelený do štyroch kapitol, krátkeho príhovoru a epilógu. 


Knihu predstavili Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru, Maria Clara Bingemerová, profesorka teológie z Katolíckej univerzity v Rio de Janeiro, taliansky historik a publicista Paolo Mieli, don Ciuseppe Costa, riaditeľ vydavateľstva Libreria editrice vaticana a ďalší. Benedikt XVI. dnes prijal na zvláštnej audiencii predstaviteľov tohto vydavateľstva a talianskeho Rizzoli, ktoré knihu vydali. 

Relátori zdôraznili mimoriadne úsilie, ktoré Joseph Ratzinger vynaložil na dokončenie trilógie o živote Ježiša z Nazareta. Benedikt XVI. dodržal svoj sľub a dal celému Božiemu ľudu vzácny dar viery a kultúry. Dielo, na ktorom začal pracovať pred ôsmimi rokmi a napredoval veľmi intenzívne, pretože vedel, že je nevyhnutne potrebné pre všetkých veriacich, ako potvrdil vo svojej reflexii páter Federico Lombardi: „Len veľká odvaha a veľké nadšenie mohli dovoliť dostať sa do prístavu v rokoch, keď úlohy súvisiace s vedením univerzálnej Cirkvi sú také veľké. Pre mnohých z nás je to, že sa to Svätému Otcovi podarilo, niečím neuveriteľným, čo vzbudzuje v nás veľký obdiv a vďačnosť. Táto malá knižka, ktorá je dnes v našich rukách, možno je fyzicky malá, ale nie tak malá svojím významom.“

Kardinál Ravasi poukázal na kombináciu histórie a viery ako na kľúč k čítaniu a správnemu chápaniu diela. Evanjelium Ježiša je nielen informatívnym textom, ale aj pro-formatívnym. Táto kniha pápeža Benedikta XVI. nás konfrontuje s príbehom, ktorý je stále aktuálny: „Myslím na volanie matiek počas masakru nevinných, ktoré je neprestajným, pokračujúcim plačom, je všeobecným volaním, ktoré sa ozýva aj dnes. Deti umierajú v Gaze a ich matky neprestávajú plakať... Príbeh sa teda neskončil, pokračuje aj v tomto historickom kontexte.“ Kardinál Ravasi povedal aj to, že kniha Ježišovo detstvo má tú výhodu, že ju budú schopní čítať všetci. Je to kniha napísaná zrozumiteľne, s veľkou ľahkosťou a jednoduchosťou. 

Teologička Mária Clara Bingemerová vyzdvihla veľkosť daru, ktorým nová publikácia je, a to v tom, že je čítaním vhodným pre všetkých: veriacich i neveriacich: „Pápež nás preto vyzýva, cez jeho knihu, aby sme otvorili priestor. V príprave na oslavu veľkého sviatku Vianoc môže táto kniha pomôcť veľmi zásadným spôsobom, ako otvoriť priestor v nás tak, že sa Spasiteľ narodí a zjaví vo svete ako je ten náš, ktorý je veľmi potrebuje jeho evanjelium.“ Páter Lombardi v závere konferencie zaprial novej publikácii Svätého Otca slovami kardinála Carla Mariu Martiniho, ktorý na margo prvej knihy povedal, že „je radosť čítať ju“: „Prajem veľkú radosť pri čítaní týchto kníh, hlavne tejto, ktorá nás pripraví na Vianoce.”

Zdroje: RV CZ / RV SK ( TK KBS, RV CZ, RV SK; ml ) 20121120041

 

 
replica rolex