Vo Vatikáne sa konalo riadne verejné konzistórium

papa con cardinali II.

Vatikán, 18. februára (RV) – V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne sa dnes konala riadne verejné konzistórium, ktoré bolo už štvrté v poradí počas pontifikátu Benedikta XVI. Svätý Otec pri nej menoval 22 nových členov kardinálskeho zboru a vyhlásil kanonizáciu siedmich blahoslavených, ktorá sa uskutoční 21. októbra tohto roka. Slávnostný obraz začal bohoslužbou slova, po ktorej nasledoval príhovor Svätého Otca. V ňom zdôraznil, že „ide o výnimočnú službu Cirkvi, ktorá má v Petrovi viditeľný základ jednoty“.

::Príhovor Benedikta XVI. k novým kardinálom::

Medzi novými kardinálmi sú napríklad - kardinál Fernando Filoni, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, kardinál Antonio Maria Vegliò, predseda Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich, ale aj berlínsky arcibiskup kardinál Rainer Maria Woelki či pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. V rámci národností je zastúpená aj Čína, India, Rumunsko či Holandsko.

::Kto je kardinál?::

Po kreovaní 22 nových kardinálov má kardinálske kolégium 213 členov. Z nich je 125 kardinálov, ktorí ešte nedovŕšili 80 rokov života, a teda sa môžu zúčastniť prípadného konkláve na voľbu nového pápeža. Kardinálov – nevoličov, ktorí už dosiahli 80-ty rok života a nemôžu sa zúčastniť konkláve, je 88. Benedikt XVI. v doterajších konzistóriách počas svojho pontifikátu kreoval 62 kardinálov. Členovia súčasného kolégia pochádzajú zo 71 krajín (Európa – 119; Severná Amerika (USA a Kanada) – 21; Latinská Amerika – 32; Afrika – 17; Ázia – 20; Oceánia – 4).

Noví kardináli sa kreovaním začleňujú do Rímskej diecézy. Výrazom toho je pridelenie titulárneho chrámu alebo diakonie v Ríme prípadne jeho okolí. Svätý Otec pri dnešnom konzistóriu udelil jednotlivým kardinálom tieto titulárne chrámy a diakonie.

TK KBS prináša ich zoznam:

Kard. Fernando Filoni – Diakonia Našej Panej z Coromoto v chráme Sv. Jána z Boha;
Kard. Manuel Monteiro de Castro – Diakonia sv. Dominika Guzmána;
Kard. Santos Abril y Castelló – Diakonia sv. Ponziána;
Kard. Antonio Maria Vegliò – Diakonia sv. Cesarea in Palatino;
Kard. Giuseppe Bertello – Diakonia sv. Vita, Modesta a Crescenzia;
Kard. Francesco Coccopalmerio – Diakonia sv. Giuseppe dei Falegnami;
Kard. João Braz de Aviz – Diakonia sv. Heleny fuori Porta Prenestina;
Kard. Edwin Frederick O’Brien – Diakonia San Sebastiano al Palatino;
Kard. Domenico Calcagno – Diakonia Zvestovania Panny Márie na Via Ardeatina;
Kard. Giuseppe Versaldi – Diakonia Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Castro Pretorio;
Kard. George Alencherry – Titulárny kostol sv. Bernarda v Terme;
Kard. Thomas Christopher Collins – Titulárny kostol sv. Patrika;
Kard. Dominik Duka, O.P. – Titulárny kostol sv. Marcelína a Petra;
Kard. Willem Jacobus Eijk – Titulárny kostol sv. Kalista;
Kard. Giuseppe Betori – Titulárny kostol sv. Marcelína;
Kard. Timothy Michael Dolan – Titulárny kostol Panny Márie Guadalupskej na Monte Mario;
Kard. Rainer Maria Woelki – Titulárny kostol sv. Jána Máriu Vianneyho;
Kard. John Tong Hon – Titulárny kostol Kráľovnej apoštolov;
Kard. Lucian Mureşan – Titulárny kostol sv. Atanáza;
Kard. Julien Ries – Diakonia sv. Antona Paduánskeho v Circonvallazione Appia;
Kard. Prosper Grech, O.S.A. – Diakonia sv. Márie Goretti;
Kard. Karl Josef Becker, SJ – Diakonia sv. Juliána mučeníka;

Dnešné Riadne verejné konzistórium malo niekoľko špecifík. Patrí k nim skutočnosť, že nielen odovzdanie kardinálskeho biretu a pridelenie titulárneho chrámu či diakonie sa konalo počas dnešnej slávnosti, ale aj odovzdanie prsteňa, a teda nebude súčasťou zajtrajšej nedeľnej omše, ako to bývalo doteraz. Ďalšou zvláštnosťou je, že v druhej časti slávnosti konzistórium po prečítaní dekrétov hneď aj rozhodlo o niektorých kauzách svätých. Medzi siedmimi blahoslavenými, ktorí boli navrhnutí na svätorečenia, bola napríklad Indiánka Kateri Tekakwitha. Svätý Otec v rámci konzistória vyhlásil, že títo blahoslavení budú zapísaní do zoznamu svätých v nedeľu 21. októbra 2012.

TK KBS prináša ich zoznam:

Bl. Giacomo Berthieu, kňaz Spoločnosti Ježišovej, mučeník. Narodil sa vo francúzskom meste Polminhac 28. novembra 1838 a bol zavraždený v Ambiatibe na Madagaskare 8. júna 1896.

Bl. Pedro Calungsod, laický katechéta, mučeník. Narodil sa v Ginatilan o Naga di Cebu na Filipínach v roku 1654 a bol zavraždený v Guame na Mariánskych ostrovoch 2. apríla 1672.

Bl. Giovanni Battista Piamarta, kňaz a zakladateľ Kongregácie Svätej rodiny z Nazareta. Narodil sa v talianskej Brescii 26. novembra 1841 a zomrel 25. apríla 1913.

Bl. Mária z hory Karmel, pôvodným menom Maria Carmela Sallés y Barangueras ktorá založila v roku 1884 v strednej Andalúzii novú kongregáciu františkánskych terciárok Najsvätejších sŕdc Ježiša a Márie. Narodila sa v španielskom meste Vic 9. apríla 1848 a zomrela v Madride 25. júla 1911.

Bl. Mária Anna Cope, pôvodným menom Barbara. Rehoľná sestra Kongregácie sestier Tretieho rádu sv. Františka v Syrakúzach v USA, známa pod menom Matka Marianna z Molokai. Narodila sa v nemeckom Heppenheime 23. januára 1838 a zomrela na ostrove Molokai 9. augusta 1918.

Bl. Kateri Tekakwitha, laička – americká Indiánka. Narodila sa v dnešnom Auriesville v USA r. 1656 a zomrela v kanadskom meste Sault 17. apríla 1680.

Bl. Anna Schäffer, laička. Narodila sa v Nemecku 18. februára 1882 a zomrela 5. októbra 1925.

( TK KBS, RV; ml ) 20120218010