Vyjadrenie P. Lombardiho k námornej tragédii pri Sicílii

sicilia

Vatikán (7. apríla, RV) – Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi na otázky novinárov k námornej tragédii pri Sicílii, ktorá si včera vyžiadala viac ako 300 obetí, dal nasledovné vyjadrenie:
„Tragédia úmrtia na mori, ktorá postihla veľké množstvo prisťahovalcov z pobrežia severnej Afriky, ktorí sa snažia dostať do Európy, hlboko zasiahla Svätého Otca, ktorý zainteresovane a s obavami sleduje osudy prisťahovalcov v tomto dramatickom období. Svätý Otec a celá Cirkev pamätá v modlitbe na všetky obete všetkých národností a postavenia, aj na ženy a deti, ktoré strácajú svoje životy počas hroznej cesty úniku z biedy alebo nespravodlivosti a násilia, ktorým postihnuté, pri hľadaní ochrany, prijatia a ľudskejších životných podmienok. Pripomeňme, že medzi obeťami týchto tragédií v Stredozemnom mori eritrejskí katolíci z Líbye, kde sa zúčastňovali na živote katolíckej komunity.“

Stroskotanie lode, ku ktorému došlo včera v noci, vyvolalo v Taliansku rozruch. 53 osôb, ktoré prežili, dosiahlo včera ostrov Lampedusa. Od skorého rána sa dnes pokračovalo v pátraní po nezvestných. Kým sa vedie polemika o nedostatočnom zásahu príslušných orgánov Malty, v noci bola uzavretá dohoda medzi vládou Talianska a regiónmi ohľadom prisťahovalcov, na základe ktorej bude poskytnuté dočasné povolenie k pobytu v Taliansku asi 20 tisícom imigrantov z Tuniska na dobu 6 mesiacov.

 

zdroj: radiovaticana.org