Výstava o II. vatikánskom koncile v Bazilike sv. Pavla za hradbami

II. vatikánsky koncil

Vatikán, 26. januára (RV CZ) - Benedikt XVI. slávil v stredu večer vešpery v Bazilike sv. Pavla za hradbami pri príležitosti sviatku Obrátenia sv. Pavla a na záver Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Na liturgii sa zúčastnili rôzne ekumenické delegácie - zastupovali rímske cirkvi a cirkevné spoločenstva, ekumenické združenie kresťanov Global Christian Forum a poľské cirkevné komunity. Ďalej boli prítomní rektori a študenti rímskych pápežských univerzít a študenti Ekumenického inštitútu vo švajčiarskom Bossey, ktorý je formačným centrom Svetovej rady cirkvi.

V súvislosti s návštevou Svätého Otca bola v Bazilike sv. Pavla za hradbami otvorená výstava Sanctus Paulus extramoenia et Concilium Oecumenicum Vaticanum II. Práve pred päťdesiatimi troma rokmi - 25. januára 1959 - v jednej zo sál priľahlého benediktínskeho opátstva pápež Ján XXIII., po bohoslužbe v bazilike, oznámil prítomným kardinálom a ďalším osobnostiam svoj zámer zvolať „nový“ cirkevný koncil.

Exponáty na výstavu, ktorej hostiteľom je obrazáreň Baziliky sv. Pavla, poskytli všetky vatikánske inštitúcie – niektoré z nich patria ku skutočným unikátom. Vatikánsky štátny sekretariát dodal rukopisy príhovorov Jána XXIII. z vyhlásenia koncilu a jeho otvorenia, či „služobný pas“, vyhotovený Svätou stolicou na meno Karol Wojtyła, ktorý umožnil mladému krakovskému biskupovi vycestovať do Svätej zeme spolu s ďalšími koncilovými otcami.

Návštevník ďalej uvidí dobové vydanie vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, pamätné mince, medaily a filatelistické emisie, ako aj liturgické predmety venované bazilike sv. Pavla Jánom XXIII. pri jeho návšteve. Vatikánsky rozhlas zaistil archívne nahrávky, s ktorých pomocou bolo zostavené pätnásťminútové dokumentárne pásmo. Podlahu výstavnej sály pokryli oceľovou doskou, na ktorej bol laserovým lúčom vyznačený plán celého komplexu Baziliky sv. Pavla s benediktínskym opátstvom, vrátane svetelného označenia presného miesta vyhlásenia koncilu.

Výstava je sprevádzaná výkladom v angličtine a taliančine. Otvorená zostane po celý Rok viery, teda až do 24. novembra 2013.

( TK KBS, RV CZ, jš,ml; pz ) 20120126016