Mons. Béchara Raï je novou hlavou Maronitskej cirkvi

kríž

  Libanon (15. marca, RV) - Hlavou Maronitskej cirkvi (resp. Východnej katolíckej cirkvi maronitského obradu) sa stal Mons. Béchara Raï, biskup diecézy Jbeil-Byblos. Synoda maronitských biskupov ho dnes v Bejrúte zvolila za „77. patriarchu Antiochie a celého Orientu“, na miesto 90-ročného kardinála Nasrallaha Boutrosa Sfeira, ktorý sa 26. februára zriekol svojho úradu z dôvodu vysokého veku. Nový patriarcha má 71 rokov, kňazskú vysviacku prijal v r. 1967 a biskupskú v r. 1986. V rokoch 1967 až 1975 bol zodpovedný za arabskú sekciu Vatikánskeho rozhlasu.


Zvony všetkých maronitských chrámov zvonili viac ako pol hodiny hneď po tom, ako zo sídla patriarchátu v Bejrúte vyšiel biedy dym, ako znak úspešného výsledku konkláve maronitských biskupov. Toto začalo už 9. marca a podľa kánonického práva, ktorým sa riadi Maronitská cirkev, nesmie trvať viac ako 2 týždne. Zišlo sa na ňom 40 biskupov z Libanonu, Blízkeho východu, Európy i Ameriky.

Maronitská cirkev má dnes približne 3 milióny veriacich, z nich dve tretiny žijú v diaspóre. Tvorí ju 23 diecéz a dva vikariáty. Jej počiatky siahajú do 5. storočia, keď sa malá sýrska rehoľná komunita ukryla v libanonských horách, aby ušla prenasledovaniu monofyzitov, teda stúpencov herézy, ktorá tvrdila, že v Ježišovi Kristovi je len božská prirodzenosť a tá pohltila ľudskú prirodzenosť. Krížové výpravy umožnili maronitom v r. 1182 potvrdiť svoju jednotu s Rímom. Maronitská cirkev je jedinou východnou katolíckou cirkvou, ktorej vznik nebol podmienený opozíciou s Ortodoxnou cirkvou. Maronitskí kresťania žijúci v diaspóre sú dnes najmä v Jordánsku, Izraeli, Palestíne, Egypte, Sýrii ana Cypre. Pomerne veľa maronitov žije aj v Argentíne, Brazílii, Mexiku, USA a Kanade, kde majú svoje eparcháty. 


( TK KBS, RV ľr; dj ) 20110316004