http://www.farnostokolicne.sk

V Rio de Janeiro predstavili logo Svetových dní mládeže 2013

JMJ 2013 logo

Rio de Janeiro, 9. januára (TK KBS) – V Rio de Janeiro pripravili v noci zo 7. na 8. februára slávnosť, na ktorej predstavili oficiálne logo budúcich Svetových dní mládeže (SDM). Slávnostný akt sa uskutočnil 530 dní pred ich začiatkom v sále budovy Jána Pavla II. Logo pripomína srdce, v ktorom sa nachádza Kristus s otvorenou náručou a kríž. Farebne je všetko zladené vo farbách Brazílskej trikolóry – prevláda žltá, modrá a zelená.

V novom logu, ktoré vybrali spomedzi 275 návrhov, je na základe témy SDM - Choďte a získavajte učeníkov zo všetkých národov – vidieť priame poukázanie v zobrazení Ježiša smerom k učeníkom. V Evanjeliu podľa Matúša, odkiaľ pochádza text výzvy, sa Ježiš po zmŕtvychvstaní stretáva so svojimi žiakmi na vrchu. Socha Krista Spasiteľa, ktorá je symbolom Rio de Janeira, sa tiež nachádza na vrchu. Témou je slovo, ktoré sám Kristus prikázal, a tak je jeho obraz zdôraznený v strede symbolu.

Logo vytvára obraz srdca. Vo viere ľudu srdce plní centrálnu úlohu. Rovnako Brazília sa stane centrom mladých ľudí počas Svetových dní mládeže. V logu vo vnútri Krista je zobrazený celý človek, čo zobrazuje učeníkov, ktorí majú Ježiša vo svojich srdciach. Ruky Krista Spasiteľa idú až za obraz, rovnako, ako je otvorená ruka Boha ľuďom a mladým, ktorí budú v Brazílii. Predstavuje to brazílske prijatie ako ľudí otvoreného a pohostinného srdca. Obrysy Cukrovej homole, ktorá je známym symbolom Ria, sú vo vrchnej časti (zelená) a kríž, ktorý je tam zobrazený, odkazuje na brazílske územie. To je známe aj ako Krajina svätého kríža. Časti, ktoré uzatvárajú obraz srdca, sú modré a znázorňujú pobrežie a spolu so zelenou a žltou tak odkazujú na farby brazílskej vlajky.

Autorom loga je 25-ročný grafický a web dizajnér Gustavo Huguenin z Brazílie, ktorý pochádza z hnutia katolíckej charizmatickej obnovy farnosti Sacred Sacrament v diecéze Nova Friburgo. Pracuje ako grafický a web dizajnér. „Pôsobím v službe rozdávateľa svätého prijímania od 19 rokov, a tak sa denne nechávam inšpirovať Kristom v každej oblasti môjho života. Prostredníctvom pastoračnej skupiny, ktorej som členom, zažívam spoločenstvo Kristovho tela v rôznosti. Tak môžem rásť v svojom osobnom vzťahu ku Kristovi, ktorého socha sa pozerá na nás z vrcholu kopca nad Riom. Nebolo ľahké navrhnúť logo, pretože z neho mal žiariť spirituálny rozmer, nielen grafická krása a usporiadanosť,“ hovorí Huguen.

Autor loga dodáva, že najviac si kládol otázku, ako znázorniť verš z evanjelia - Choďte a získavajte mi učeníkov vo všetkých národoch /Mt 28,19/, ktorý je mottom Svetového stretnutia mladých v roku 2013. „Veľa som sa modlil a meditoval. Uvidel som obraz Ježiša, ako vystúpil na horu a hovoril k svojim učeníkom. Vtedy som si uvedomil, že tam musí byť aj srdce ako znak lásky, pretože Ježiš nás miluje. A my mladí prídeme do Ria v roku 2013, aby sme boli s Ježišom a s láskou mu načúvali,“ dodal.

„Som šťastný, že moja práca bude využitá pri najväčšom katolíckom svetovom zhromaždení so Svätým Otcom a že tento obrázok bude spojený s osobným stretnutím mladých celého sveta s Kristom pri SDM v Rio,“ uviedol mladý výtvarník, ktorý sa Svetového stretnutia mládeže ešte doteraz nezúčastnil, avšak jeho poslednú madridskú edíciu sledoval cez internet. Od počiatku mal pred očami obraz Krista Spasiteľa. „Je to univerzálny symbol Ria de Janeiro, ale má tiež čo do činenia s témou. Chcel som graficky vyjadriť tri pojmy – Ježiša, učeníka a nejaký odkaz národom. Ježiša zastupuje obrys sochy Krista Spasiteľa. Učeníka vyjadruje srdce, lebo učeník je ten, kto nosí v srdci Krista. A národy sú stvárnené okolitými farbami, ktoré pripomínajú Rio, jeho hory a more,“ približuje logo budúcich SDM jeho autor.

Na slávnosti sa zúčastnil aj Mons. Orani João Tempesta, riodejaneirský arcibiskup, ktorý v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas predstavil grafickú podobu loga. „Nové logo Svetových dní mládeže v Riu de Janeiro vykresľuje brazílske farby - zelenú, žltú, modrú, bielu – s ústredným obrazom Krista Vykupiteľa, ktorý charakterizuje Rio de Janeiro a Brazíliu.“ Arcibiskup upozornil na siluetu sochy na vrchu Ria de Janeira a na srdce otvárajúce sa mladým. Okrem nich sa na logu nachádza aj malý kríž, ktorý pripomína, že „stredobodom Svetových dní mládeže je samotný Kristus“.

Okrem predsedu a arcibiskupa Ria a zástupcov Organizačnej miestnej komisie sa na slávnosti zúčastnili aj páter Paulo Cezar Costa a páter Antonio Dias Duarte, ktorí zodpovedali za výberovú komisiu. Medzi oficiálnymi predstaviteľmi boli aj predseda Národnej konferencie biskupov Brazílie a arcibiskup Aparecidy kardinál Raymundo Damasceno a súčasný sekretár Kongregácie biskupov v Ríme Lorenzo Baldisseri. Na vyhlásenie prišla aj takmer stovka biskupov, ktorí sú na 21. zhromaždení pre biskupov v Centre štúdií Sumaré. To zastrešuje arcidiecéza v Riu.

Starosta Ria Eduardo Paes povedal, že mesto sa zmobilizuje, aby pripravilo najväčšie SDM v dejinách. “Bude to stretnutie lásky, pokoja, viery a kresťanských hodnôt,“ vyhlásil Paes. Pre guvernéra Ria de Janeira, je toto momentom obrátenia Ria. “Potom, čo sa socha Krista stala jedným zo siedmich divov sveta, Rio sa stalo odvážnejšie. Táto udalosť upevní toto mierové mesto. Bude to udalosť nad udalosti a urobíme všetko preto, aby SDM boli zo všetkých najmimoriadnejšie zo všetkých,“ poznamenal Cabral.

Logo je možné vidieť na ::tomto mieste::

Zdroj: RV CZ, RV, Maria Laiene / Jana Pániková

( TK KBS, RV CZ, RV, mla,ml; pz ) 20120209015   

 
replica rolex