Vatikánska apoštolská knižnica digitalizuje vzácne rukopisy

caritas in veritate

  Vatikán (30. marca, RV) - Vatikánska apoštolská knižnica spustila pred niekoľkými týždňami projekt veľkého vedeckého a kultúrneho významu, ktorý si kladie za cieľ plne digitalizovať osemdesiattisíc rukopisov z jeho fondov. Momentálne sa nachádza vo fáze schvaľovania a získavania finančných prostriedkov. Technický inovačný projekt, ktorý bude môcť skutočne začať, keď sa nájdu potrebné finančné prostriedky a ktorý bol už adekvátne študovaný, teraz vstúpil do fázy schvaľovania. Prefekt Vatikánskej knižnice Mons. Cesare Pasini pre Vatikánsky rozhlas o historickej dôležitosti projektu povedal: 

 


„Zaiste ho môžeme nazvať historickým, pretože je to prvýkrát, čo celá zbierka rukopisov knižnice bude môcť byť odfotená a teda uchovaná, a následne použitá tisícorakými spôsobmi, ktoré budú slúžiť potrebám vedcov, či samotnej knižnice

Predpokladá sa, že celý proces digitalizácie bude trvať asi 10 rokov. Okrem zachovania zbierok knižnice pre budúcnosť označil jej prefekt za veľkú prednosť projektu aj pružnosť a prístupnosť materiálov on-line nielen pre odborníkov, ale aj pre široké vrstvy záujemcov. 

 

zdroj: www.radiovaticana.org