Zomrel Mons. Agostino Hu Daguo, katolícky biskup čínskej podzemnej cirkvi

hu daguo

  Čína (26. februára, RV) – 17. februára, vo veku nedožitých 90 rokov, zomrel Mons. Agostino Hu Daguo, katolícky biskup čínskej podzemnej cirkvi. Za kňaza bol vysvätený v r. 1951. Kvôli vernosti Katolíckej cirkvi a Nástupcovi sv. Petra prežil mimoriadne ťažký život. Krátko po kňazskej vysviacke bol odsúdený na 3 roky väzenia, následne potom na 10 rokov nútených prác a „prevýchovy”. Poprepustení mu zas bolo zakázané vyučovanie náboženstva v školách.

 

V r. 1987 prijal biskupskú vysviacku a stal sa biskupom apoštolskej prefektúry v Shiqiane. Čínske úrady jeho biskupskú vysviacku nikdy neuznali a zakázali mu pobyt v jemu zverenej diecéze. I napriek tomu sa mu – s veľkou diskrétnosťou – podarilo spravovať klérus a veriacich s veľkým odhodlaním a duchovnou oddanosťou, dodávajúc nový život a nádej rôznym farským spoločenstvám, roztrúseným najmä v hornatom kraji jeho diecézy.
Mons. Hu Daguo prežil svoj život v jednoduchosti a chudobe, v priľnutí ku Katolíckej cirkvi a Petrovmu primátu. Pohreb zosnulého biskupa sa konal 20. februára v miestnej katedrále.

 

zdroj: radiovaticana.org