http://www.farnostokolicne.sk

Benedikt XVI. ako jednoduchý pútnik, ktorý začína posledný úsek svojho putovania po zemi

papa giorno ultimo

 V podvečer o 17. hod. Benedikt XVI. opustil Vatikán. S dojatím sa s ním na Námestí sv. Damaza pred apoštolským palácom lúčili zamestnanci a blízki spolupracovníci. Autom sa potom previezol cez záhrady na vatikánsky heliport. Tam sa sním rozlúčil dekan Kardinálskeho kolégia Angelo Sodano. V celom Ríme sa na rozlúčku s odchádzajúcim pápežom rozozvučali zvony. Svätý Otec sa vrtuľníkom previezol do letného sídla v Castel Gandolfe. Ešte predtým si však naposledy ako pápež obzrel z vtáčej perspektívy Rím. Vrtuľník totiž po odlete z Vatikánu preletel ponad Námestie sv. Petra, Koloseum či Lateránsku baziliku, katedrálu rímskeho biskupa. Rovnako sa v nízkej výške priblížil aj k rímskemu letisku Ciampino, ktoré ho vždy vítalo po jeho zahraničných apoštolských cestách – tých bolo celkovo 24.

Transparenty s nadpisom: „Benedikt, nie si nikdy sám“, „Ďakujeme za všetko“ či „Stojíme pri tebe“ vítali pápeža Benedikta XVI. počas jeho príletu do pápežského letného sídla v Castel Gandolfe. Tisíce veriacich sa zišlo na námestí pred palácom, aby naposledy zvolali: „Nech žije pápež Benedikt XVI!“ 

Svätý Otec sa im však prihovoril ako „obyčajný pútnik“, ako sám seba označil. Bol to jeho posledný verejný pozdrav v úrade pápeža – nástupcu sv. Petra:

Ďakujem!

Ďakujem zo srdca!

Drahí priatelia, som šťastný, že som tu s vami, obklopený nádherou stvorenstva i vašou, ktorá mi veľmi dobre padne, ďakujem za vaše priateľstvo, za vašu lásku.

Viete, že tento môj dnešný deň je iný ako predošlé, nie som viac Najvyšším veľkňazom Katolíckej cirkvi, od ôsmej hodiny večer už ním viac nie som. Som jednoduchým pútnikom, ktorý začína posledný úsek svojho putovania na tejto zemi. Rád by som však ešte celým svojím srdcom, so všetkou láskou, modlitbou, s mojím rozjímaním, so všetkými mojimi vnútornými silami pracoval pre spoločné dobro Cirkvi a ľudstva. Vaša sympatia je mi veľkou oporou. Poďme vpred spoločne s Pánom pre dobro Cirkvi a sveta. 

Ďakujem. 

Z celého srdca vám teraz udelím svoje požehnanie.

Nech nás žehná Všemohúci Boh, Otec, Syn a Duch Svätý.

Ďakujem, dobrú noc.

Ďakujem vám všetkým.zdroj: www.radiovaticana.org

 
replica rolex